Poziom naszej cyberhigieny jest bardzo niski, a zagrożenia rosną z roku na rok
Poziom tzw. Cyber higieny i świadomości zagrożenia cyber atakiem jest wśród Polaków bardzo niski. Badania dowodzą, że tylko połowa z nas (52%) deklaruje korzystanie z oprogramowania antywirusowego w swoich telefonach*. Co piąta osoba nie ma wiedzy i nie dysponuje żadnym zabezpieczeniem na swoim urządzeniu, gdzie często przechowywane są prywatne dane i wrażliwe aplikacje. Tymczasem eksperci Check Point Research ostrzegają - w Polsce hakerzy atakują nas co 10 minut. Na świecie znacznie częściej – nawet co 39 sekund.
2023-10-19, 15:09

Liczba ataków cybernetycznych rośnie z roku na rok. Statystycznie do ataku na urządzenie mobilne dochodzi co 39 sekund na świecie, a ofiarami pada ponad 800 tys. osób. W Polsce do ataku hakerskiego dochodzi co 10 minut. W sumie średnio ok. 1000 razy tygodniowo. Ale są sektory, które znacznie częściej odpierają ataki – użyteczności publicznej, służby zdrowia, finansów – ponad 2000 razy tygodniowo – wynika z danych firmy Check Point.

Hakerzy atakują Polaków co 10 minut. Na świecie do ataku dochodzi co 39 sekund!

Ponad 60% ataków dokonywanych jest na urządzenia mobilne, które zwykle nie są odpowiednio zabezpieczone. Co ciekawe, Polacy w większości nie korzystają z generatorów haseł i stawiają na własną wiedzę i metody zabezpieczania dostępu do danych. To stanowi duże zagrożenie dla ich bezpieczeństwa osobistego i finansowego, wynika z obserwacji firmy Check Point Software Technologies. Największą i najbardziej zagrożoną grupą użytkowników sieci są seniorzy (powyżej 65 roku życia), wśród których blisko połowa (40%) nie robi żadnych kopii dokumentów zapasowych.

- Smartfony stały się małymi komputerami, które spełniają wiele naszych potrzeb, od poczty elektronicznej i transakcji bankowych po komunikację i korzystanie z mediów społecznościowych. Stałe połączenie do sieci i możliwość instalacji różnych aplikacji sprawia, że bezpieczeństwo mobilne jest narażone na ataki cyberprzestępców. Podkreślam – bezpieczeństwo nie jest bezpośrednio związane tylko z systemem operacyjnym i używanym urządzeniem, ale także z komunikacją w Internecie, szyfrowaniem danych i świadomością prywatności użytkowników – podkreśla Wojciech Głażewski, dyrektor firmy Check Point Software w Polsce.

I choć 95% ataków dokonywanych jest na organizacje rządowe, firmy technologiczne lub duże przedsiębiorstwa branży handlowej (jako centra wiedzy i danych o setkach tysięcy klientów), to ataki na prywatnych użytkowników, korzystających z popularnych aplikacji stanowią rosnące zagrożenie.

Skuteczna ochrona przed cyberatakami i niebezpiecznymi praktykami w sieci sprowadza się przede wszystkim do tworzenia silnych haseł i ich aktualizacji czy instalacji oprogramowania antywirusowego. Aż 90% użytkowników smartfonów deklaruje**, że w Polsce istnieje potrzeba zintensyfikowania działań edukacyjnych w tym zakresie. Tymczasem ponad 25% Polaków nie stosuje hasła zabezpieczającego smartfon (BIK), a prawie 20% nie wie czy jego urządzenie mobile posiada system antywirusowy.

Szczególnie niepokojącym jest fakt, że 20% włamań i kradzieży poufnych danych na świecie wynika z przejęcia loginów, a 8 na 10 użytkowników urządzeń mobilnych używa tego samego hasła do wielu innych aplikacji i kont. Z wypowiedzi ekspertów wynika, że 1 na 36 urządzeń mobilnych na świecie ma zainstalowane aplikacje zawierające szkodliwe oprogramowanie, najwięcej z nich przejmuje dane z systemu Android.

- Im bardziej polegamy w codziennym życiu na telefonie, tym bardziej będzie to miało wpływ na nasze bezpieczeństwo – podsumowuje Wojciech Głążewski z firmy Check Point Software w Polsce.

KONTAKT / AUTOR
Miłosz Stolarz
POBIERZ JAKO WORD
Pobierz .docx
Biuro prasowe dostarcza WhitePress
Copyright © 2015-2024.  Dla dziennikarzy
Strona, którą przeglądasz jest dedykowaną podstroną serwisu biuroprasowe.pl, administrowaną w zakresie umieszczanych na niej treści przez danego użytkownika usługi Wirtualnego biura prasowego, oferowanej przez WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku–Białej.

WhitePress sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz odesłania do innych stron internetowych zamieszczone na podstronach serwisu przez użytkowników Wirtualnego biura prasowego lub zaciągane bezpośrednio z innych serwisów, zgodnie z wybranymi przez tych użytkowników ustawieniami.

W przypadku naruszenia przez takie treści przepisów prawa, dóbr osobistych osób trzecich lub innych powszechnie uznanych norm, podmiotem wyłącznie odpowiedzialnym za naruszenie jest dany użytkownik usługi, który zamieścił przedmiotową treść na dedykowanej podstronie serwisu.